Łysienie plackowate PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 10 lutego 2012 14:08

Jeśli zauważamy nadmierną utratę włosów (dziennie z przyczyn naturalnych wypada ok. 50-100 włosów), powinniśmy udać się do lekarza. Być może nasz problem nie jest poważny i wystarczy wzbogacić dietę o niezbędne witaminy czy składniki mineralne.

Wypadanie włosów może jednak świadczyć o innych, znacznie bardziej nieprzyjemnych schorzeniach. Między innymi właśnie tak objawia się łysienie plackowate.

Jest to schorzenie skórne, którego przyczyny jak dotąd nie są do końca znane. Choroba może objawiać się niezależnie od wieku i płci. Częściej jednak obserwuje się występowanie choroby u dzieci lub młodzieży. Schorzenie cechuje się występowaniem okrągłych miejsc, placków na owłosionej skórze głowy – stąd też nazwa choroby.

Ogniska wyłysienia mogą występować nie tylko na głowie – ale także na innych owłosionych częściach ciała i mogą doprowadzić do całkowitej utraty włosów. Wielu ludzi przez tą chorobę nie akceptuje swojego wyglądu, co może doprowadzić do poważnych zaburzeń psychologicznych.

Warto jak najszybciej udać się do lekarza. Mimo iż nie ma jednego skutecznego lekarstwa, które pomogłoby wszystkim pacjentom, warto postawić diagnozę jak najwcześniej.