Łuszczyca PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 10 lutego 2012 14:09

Do dosyć często występujących schorzeń skóry głowy należy łuszczyca. Jest to choroba przewlekła i niestety nieuleczalna. Poprzez określone metody leczenia można jedynie zmniejszyć jej objawy.

Przyczyny łuszczycy do dziś nie są do końca zbadane. Na rozwój choroby mogą jednak wpływać takie czynniki, jak: infekcje, urazy, stres, niektóre leki, używki, czynniki hormonalne lub nawet żywność.

Objawami łuszczycy są plamy na skórze, które charakteryzują się różną wielkością i kształtem – w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Są to tzw. Wykwity, powstające w wyniku nadmiernej produkcji naskórka. Chory może odczuwać przy tym swędzenie lub pieczenie miejsc chorobowo zmienionych.

Istnieją różne rodzaje łuszczycy: łuszczyca zwyczajna, łuszczyca plackowata, łuszczyca kropelkowata, łuszczyca odwrócona, łuszczyca krostkowa, erytrodermia łuszczycowa, łuszczyca owłosionej skóry głowy, łuszczyca paznokci.

Jeśli chodzi o leczenie łuszczycy, znane są jak dotąd leki zewnętrzne, ogólnoustrojowe i biologiczne. Terapię można wspomagać odpowiednimi suplementami diety lub ziołami, które łagodzą nieprzyjemne objawy choroby.

W leczeniu łuszczycy zastosowanie znajduje również fototerapia wykorzystująca promienie UV. Bardzo ważne jest jednak zachowanie ostrożności i stała konsultacja z lekarzem specjalistą.